Who Are My SWCD Supervisors?

County:  Appling  Atkinson  Bacon  Baker  Baldwin  Banks  Barrow  Bartow  Ben Hill  Berrien  Bibb  Bleckley  Brantley  Brooks  Bryan  Bulloch  Burke  Butts  Calhoun  Camden  Candler  Carroll  Catoosa  Charlton  Chatham  Chattahoochee  Chatooga  Cherokee  Clarke  Clay  Clayton  Clinch  Cobb  Coffee  Colquitt  Columbia  Cook  Coweta  Crawford  Crisp  Dade  Dawson  Decatur DeKalb  Dodge  Dooly  Dougherty  Douglas  Early  Echols  Effingham  Elbert  Emanuel  Evans  Fannin  Fayette  Floyd  Forsyth  Franklin  Fulton  Gilmer  Glascock  Glynn  Gordon  Grady  Greene  Gwinnett  Habersham  Hall  Hancock  Haralson  Harris  Hart  Heard  Henry  Houston  Irwin  Jackson  Jasper  Jeff Davis  Jefferson  Jenkins  Johnson  Jones  Lamar  Lanier  Laurens  Lee  Liberty  Lincoln  Long  Lowndes  Lumpkin  Macon  Madison  Marion  McDuffie  McIntosh  Meriwether  Miller  Mitchell  Monroe  Montgomery  Morgan  Murray  Muscogee  Newton  Oconee  Oglethorpe  Paulding  Peach  Pickens  Pierce  Pike  Polk  Pulaski  Putnam  Quitman  Rabun  Randolph  Richmond  Rockdale  Schley  Screven  Seminole  Spalding  Stephens  Stewart  Sumter  Talbot  Taliaferro  Tattnall  Taylor  Telfair  Terrell  Thomas  Tift  Toombs  Towns  Treutlen  Troup  Turner  Twiggs  Union  Upson  Walker  Walton  Ware  Warren  Washington  Wayne  Webster  Wheeler  White  Whitfield  Wilcox  Wilkes  Wilkinson  Worth

 

COUNTY

 

DISTRICT

 

FIRST NAME

 

LAST  NAME

 

DISTRICT OFFICE HELD

 

ELECTED(e)

APPOINTED(a)

Appling Altamaha Jeff Deen   (a)
Appling Altamaha Robert Mathews   (e)
Atkinson Satilla River Marvin H Giddens Jr.   (e)
Atkinson Satilla River James C Grantham   (a)
Bacon Altamaha George M Yearty   (e)
Bacon Altamaha Charles P Tanner   (a)
Baker Flint River   Vacant   (a)
Baker Flint River Shane Kelley   (e)
Baldwin Piedmont David Blizzard   (a)
Baldwin Piedmont Richard Torrance   (e)
Banks Broad River Carol H Hodgkins   (a)
Banks Broad River Dennis T Brown Vice-Chair (e)
Barrow Oconee River Doug Garrison   (a)
Barrow Oconee River Gary Crow   (e)
Bartow Coosa River James Brent Nelson   (e)
Bartow Coosa River Davis R Nelson Chairman (a)
Ben Hill Middle South Georgia Joseph K Phillips   (a)
Ben Hill Middle South Georgia Milton Ussery Chairman (e)
Berrien Alapaha Jake Ford   (e)
Berrien Alapaha Carlos Vickers   (a)
Bibb Ocmulgee River Donald Newberry Treasurer (a)
Bibb Ocmulgee River Lindsay Holliday   (e)
Bleckley Central Georgia Wayne Dykes   (e)
Bleckley Central Georgia Paul F English   (a)
Brantley Satilla River Curtis J Tumlin   (e)
Brantley Satilla River Walter C Thomas   (a)
Brooks Middle South Georgia Van F Murphy   (a)
Brooks Middle South Georgia Dan Niewoehner   (e)
Bryan Coastal Paul Floyd   (e)
Bryan Coastal Charles F Warnell Jr. Secretary-Treasurer (a)
Bulloch Ogeechee River Fred G Blitch Jr. Chairman (a)
Bulloch Ogeechee River Charles L Finch Secretary-Treasurer (e)
Burke Brier Creek Art M. Rider Chairman (a)
Burke Brier Creek Henry Wayne Syms   (e)
Butts Towaliga Tommy Presley   (a)
Butts Towaliga Douglas G Cawthon   (e)
Calhoun Flint River Martin L McLendon Chairman (e)
Calhoun Flint River Graham Ginn   (a)
Camden Satilla River Harold Kenneth Gay Jr.   (e)
Camden Satilla River William R Alexander Chairman (a)
Candler Ogeechee River Jerry Lanier   (e)
Candler Ogeechee River David Spaid   (e)
Carroll West Georgia Carl Brack Vice-Chair (e)
Carroll West Georgia Tony Cole   (a)
Catoosa Catoosa County J M Plemons Vice-Chair (a)
Catoosa Catoosa County James D Lyles   (e)
Catoosa Catoosa County   Vacant   (a)
Catoosa Catoosa County Roger O Bowman Jr. Chairman (e)
Catoosa Catoosa County Keith Bonnell Treasurer (e)
Catoosa Catoosa County Marjorie Berry   (a)
Charlton Satilla River Ross Ferrell   (e)
Charlton Satilla River John L Murray   (a)
Chatham Coastal Edward H Zipperer   (a)
Chatham Coastal Horace B Waller   (e)
Chattahoochee Pine Mountain Larry F Dillard Vice-Chair (a)
Chattahoochee Pine Mountain Benjamin M Miller   (e)
Chattooga Coosa River Jim Parker   (a)
Chattooga Coosa River Greg Hurley   (e)
Cherokee Limestone Valley William Grizzle   (e)
Cherokee Limestone Valley Don Keeter Chairman (a)
Clarke Oconee River Ray C Rozier   (e)
Clarke Oconee River Fred O Smith   (a)
Clay Lower Chattahoochee River   Vacant   (a)
Clay Lower Chattahoochee River Gerald Isler   (a)
Clayton Clayton County Joseph C Shelnutt Vice-Chair (e)
Clayton Clayton County Daniel Small   (a)
Clayton Clayton County Vacal Dee Caldwell   (e)
Clayton Clayton County Kyrishia Johnson Chairman (e)
Clayton Clayton County Tarik Maxwell Treasurer (a)
Clinch Alapaha   Vacant   (e)
Clinch Alapaha Roy Crumbly   (a)
Cobb Cobb County Donald Ayres   (e)
Cobb Cobb County Fred W Snell III Chairman (e)
Cobb Cobb County Robert Hosack   (e)
Cobb Cobb County Jim Lanier Treasurer (a)
Cobb Cobb County Alan Bowling   (a)
Coffee Altamaha Orson Adams   (e)
Coffee Altamaha Garland Thompson Vice-Chair (a)
Colquitt Middle South Georgia Thomas Ralph Coleman Jr.   (e)
Colquitt Middle South Georgia Preston Jimmerson   (a)
Columbia Columbia County Edward E Hair Secretary-Treasurer (e)
Columbia Columbia County Rick Crawford Jr. Chairman (a)
Columbia Columbia County John C Shearouse   (a)
Columbia Columbia County Timothy Nelken Vice-Chair (e)
Columbia Columbia County Michael Rorick   (e)
Cook Alapaha Derrell Bennett   (e)
Cook Alapaha Harold Simpson, Jr.   (e)
Coweta West Georgia William Cline   (e)
Coweta West Georgia Matthew Burns Jr. Secretary-Treasurer (a)
Crawford Ocmulgee River Charlie F Harris Treasurer (e)
Crawford Ocmulgee River Jimmy Moncrief   (a)
Crisp Middle South Georgia John Woodard   (e)
Crisp Middle South Georgia James Farrow Baker Treasurer (a)
Dade Coosa River Larry Williams   (a)
Dade Coosa River Loyd C Gass   (e)
Dawson Upper Chattahoochee River George W Lyons Treasurer (e)
Dawson Upper Chattahoochee River Charles A Tatum   (a)
Decatur Flint River Parker D "Pete" Miller   (a)
Decatur Flint River Wayne Thomas Vice-Chair (e)
Dekalb Dekalb County Tony Gobert   (a)
DeKalb DeKalb County William D Denton   (e)
DeKalb DeKalb County Jan D Dunaway   (a)
DeKalb DeKalb County Dell MacGregor Chairman-Treasurer (e)
DeKalb DeKalb County Jeff Bragg   (e)
Dodge Central Georgia James McCranie   (a)
Dodge Central Georgia Michael Jones   (e)
Dooly Ocmulgee River James D Warbington Sr.   (a)
Dooly Ocmulgee River John W Sanders Sr.   (e)
Dougherty Flint River Richard R Thomas   (e)
Dougherty Flint River Doug Wilson   (a)
Douglas West Georgia Nolan Kell   (a)
Douglas West Georgia Tommy E Waldrop   (e)
Early Flint River Steve Singletary   (e)
Early Flint River Hal Haddock Jr.   (a)
Echols Alapaha Owen C Prince Chairman (e)
Echols Alapaha Tim Hughes   (a)
Effingham Ogeechee River Joseph Burns   (a)
Effingham Ogeechee River Joseph Davis   (e)
Elbert Broad River Dixie Cordell   (e)
Elbert Broad River Laura Bass   (a)
Emanuel Ohoopee River F Bennett Whitfield   (a)
Emanuel Ohoopee River Jerry H Fagler   (e)
Evans Ogeechee River Gary Bell Vice-Chair (a)
Evans Ogeechee River Charles Sands Jr.   (e)
Fannin Blue Ridge Mountain Richard A Stanley   (e)
Fannin Blue Ridge Mountain Damon Davenport   (a)
Fayette Towaliga Ricky Minter   (a)
Fayette Towaliga Travis R Hardy   (e)
Floyd Coosa River Thad Rush   (a)
Floyd Coosa River Jarrell R Cagle   (e)
Forsyth Upper Chattahoochee River E H Reid   (a)
Forsyth Upper Chattahoochee River Leonard Wilbur Ridings Chairman (e)
Franklin Broad River Owen Mark Thomason   (a)
Franklin Broad River Frederick Dillbeck   (e)
Fulton Fulton County Walter S Rekuc Jr.   (a)
Fulton Fulton County John M Spotts Vice-Chair (e)
Fulton Fulton County Preston D Mason   (e)
Fulton Fulton County Cory Rayburn   (a)
Fulton Fulton County Alan O Toney Chairman-Treasurer (e)
Gilmer Limestone Valley Paul Nealey Vice-Chair (a)
Gilmer Limestone Valley Carl Kenny McClure   (e)
Glascock Brier Creek   Vacant   (e)
Glascock Brier Creek Robert Snider   (a)
Glynn Satilla River Ronald Sadowski Treasurer (e)
Glynn Satilla River Matthew Raiford   (a)
Gordon Coosa River Carla McMorris   (e)
Gordon Coosa River Milton Stewart Vice-Chair (a)
Grady Flint River     Vacant (a)
Grady Flint River John C Harrell   (e)
Greene Piedmont Tim Duvall   (e)
Greene Piedmont Larry J Eley   (a)
Gwinnett Gwinnett County Louis Young Jr. P.E., Treasurer (a)
Gwinnett Gwinnett County Matthew Retter   (a)
Gwinnett Gwinnett County David Van Landingham   (a)
Gwinnett Gwinnett County Ellis R Lamme Chairman (e)
Gwinnett Gwinnett County Lawrence Kaiser Vice Chair (e)
Habersham Upper Chattahoochee River Gilbert Barrett   (a)
Habersham Upper Chattahoochee River Tracy Morris Frady   (e)
Hall Hall County T Larry Nix Secretary-Treasurer (e)
Hall Hall County Jane R Hemmer   (a)
Hall Hall County Mike R Haynes Chairman (e)
Hall Hall County Edward E Anderson   (e)
Hall Hall County Douglas S Blackstock   (a)
Hancock Piedmont Bob Woodall Jr Secretary-Treasurer (a)
Hancock Piedmont Richard S Joslyn   (e)
Haralson West Georgia Joan M Boalch   (a)
Haralson West Georgia Billy Gene Sims   (e)
Harris Pine Mountain Jerold K Edwards   (a)
Harris Pine Mountain Raymond Reames   (e)
Hart Broad River Charles A Brown   (a)
Hart Broad River     Vacant (e)
Heard West Georgia Denney H Rogers Chairman (a)
Heard West Georgia Talmadge Davis   (e)
Henry Henry County Hugh M Simpson Vice-Chair (a)
Henry Henry County Ronald M Turpin Chairman (e)
Henry Henry County Amy Rollins   (e)
Henry Henry County Butch Oliver   (a)
Henry Henry County Vikki Townsend Consiglio   (e)
Houston Ocmulgee River Larry Morton   (e)
Houston Ocmulgee River David Muse   (a)
Irwin Middle South Georgia Donald McWhorter   (a)
Irwin Middle South Georgia Bob Martin   (e)
Jackson Oconee River William D Johnson Chairman (e)
Jackson Oconee River Tony Michael Embrick   (a)
Jasper Upper Ocmulgee River Preston Wynens   (e)
Jasper Upper Ocmulgee River Charlie Lane

Secretary-Treasurer

(a)
Jasper Upper Ocmulgee River William H Whitten Vice-Chair (e)
Jeff Davis Altamaha B H Claxton   (a)
Jeff Davis Altamaha Tabatha K. Wooten Treasurer (e)
Jefferson Brier Creek Larry M Hodges   (e)
Jefferson Brier Creek Jerry D Dowdy   (a)
Jenkins Brier Creek Lamar Black Treasurer (a)
Jenkins Brier Creek W Elbert Burke   (e)
Johnson Central Georgia Ralph Veal Jr. Chairman (a)
Johnson Central Georgia Nick Holton   (e)
Jones Piedmont Thomas Yarbrough   (e)
Jones Piedmont Hoyt Brown   (a)
Lamar Lamar County Russ Walters   (e)
Lamar Lamar County Roy G Studie Chairman (e)
Lamar Lamar County Chad Thompson   (a)
Lamar Lamar County Lynn Parker Secretary-Treasurer (e)
Lamar Lamar County Andy Bush Chairman (a)
Lanier Alapaha Paul W Folsom   (e)
Lanier Alapaha William P Darsey Secretary-Treasurer (a)
Laurens Central Georgia Harry D Green   (a)
Laurens Central Georgia Danny B Hogan   (e)
Lee Lower Chattahoochee River Wendell Lee Arrington   (e)
Lee Lower Chattahoochee River     Vacant (a)
Liberty Coastal Jerry Holcomb   (e)
Liberty Coastal M L Coffer Chairman (a)
Lincoln Lincoln County Stanton Eugene Tankersley Sr. Secretary (e)
Lincoln Lincoln County   Vacant Vice Chair (e)
Lincoln Lincoln County T Olin Reed   (a)
Lincoln Lincoln County Leroy Bufford   (e)
Lincoln Lincoln County Marcus Matthews Chairman (a)
Long Coastal Danny Norman   (a)
Long Coastal Cecil Stafford   (e)
Lowndes Alapaha E. David Fields   (e)
Lowndes Alapaha Johnny O Swilley Vice Chair (a)
Lumpkin Upper Chattahoochee River Tracy Lee Grizzle   (e)
Lumpkin Upper Chattahoochee River Kenneth Beasley Vice Chair (a)
Macon Ocmulgee River     Vacant (e)
Macon Ocmulgee River Gary Slaton   (a)
Madison Broad River George Smith Chairman (e)
Madison Broad River Clay Wilson   (a)
Marion Pine Mountain Joey S Wells Treasurer (e)
Marion Pine Mountain Sam T Rigdon Sr. Chairman (a)
McDuffie McDuffie County Roger Burton   (a)
McDuffie McDuffie County Donald F Palmer Jr. Chairman (a)
McDuffie McDuffie County George R Reeves Treasurer (e)
McDuffie McDuffie County Frederick R Vergeer Vice Chair (e)
McDuffie McDuffie County Larry D Morris   (e)
McIntosh Coastal Bob Monroe   (e)
McIntosh Coastal Daniel Russell Hawthorne   (a)
Meriwether Roosevelt Ryan Johnson   (e)
Meriwether Roosevelt Glen Gosa Vice Chair (a)
Meriwether Roosevelt William Nash Vice Chair (e)
Miller Flint River Billy W Roland Treasurer (a)
Miller Flint River M Louie Grimes   (e)
Mitchell Flint River James Glenn Cox   (e)
Mitchell Flint River David G Holton   (a)
Monroe Towaliga Barry S Peters   (e)
Monroe Towaliga James Vernon Ham   (a)
Montgomery Ohoopee River Howard Morris Vice Chair (a)
Montgomery Ohoopee River   Vacant   (a)
Morgan Piedmont John Marvin Ruark   (e)
Morgan Piedmont Patrick H Hardy Chairman (a)
Murray Limestone Valley James F Petty   (e)
Murray Limestone Valley Linda Loughridge   (a)
Muscogee Pine Mountain Harvey L Milner   (a)
Muscogee Pine Mountain Bill Consoletti   (e)
Newton Upper Ocmulgee River Phillip M Standard Chairman (a)
Newton Upper Ocmulgee River Tim Anderson   (e)
Newton Upper Ocmulgee River David T Hays   (e)
Oconee Oconee River Bernard A Garrett Vice Chair (a)
Oconee Oconee River Janice Marable Treasurer (e)
Oglethorpe Broad River Charles E Andrews   (e)
Oglethorpe Broad River Russ Yeany Secretary-Treasurer (a)
Paulding Coosa River James S Smith   (a)
Paulding Coosa River Nora Goodman.   (e)
Peach Ocmulgee River     Vacant (a)
Peach Ocmulgee River George Hancock   (e)
Pickens Limestone Valley Jerry L Edwards   (e)
Pickens Limestone Valley Robert Jones Secretary-Treasurer (a)
Pierce Satilla River Joe Boyett   (a)
Pierce Satilla River   Vacant   (a)
Pierce Satilla River James Waters Vice Chair (e)
Pike Towaliga Rex J Yerkes Treasurer (a)
Pike Towaliga Thomas M Lacey   (e)
Polk Coosa River John Groover   (a)
Polk Coosa River Jewell Tuck   (e)
Pulaski Ocmulgee River Timothy Allen Chairman (e)
Pulaski Ocmulgee River Robert A Lancaster   (a)
Putnam Piedmont Pat Weems   (a)
Putnam Piedmont Heck Davis Vice Chair (e)
Quitman Lower Chattahoochee River Ralph M Balkcom   (a)
Quitman Lower Chattahoochee River George Cathrall   (e)
Rabun Blue Ridge Mountain Richard Godfrey   (e)
Rabun Blue Ridge Mountain James Neely   (a)
Randolph Lower Chattahoochee River Hiram Bo Beard Chairman (a)
Randolph Lower Chattahoochee River Frankie Sauls   (e)
Richmond Brier Creek Charles Byrd   (e)
Richmond Brier Creek Tom Mims Vice Chair (a)
Richmond Brier Creek   Vacant   (e)
Rockdale Rockdale County Fox McCarthy Chairman (a)
Rockdale Rockdale County David Shipp   (e)
Rockdale Rockdale County Edwin Shirey Jr.   (a)
Rockdale Rockdale County Russell Tonning   (e)
Rockdale Rockdale County   Vacant Treasurer (a)
Schley Lower Chattahoochee River     Vacant (e)
Schley Lower Chattahoochee River Bert Strange   (a)
Screven Ogeechee River A W Robinson III   (a)
Screven Ogeechee River Harold Parker   (e)
Seminole Flint River Judson Hornsby   (a)
Seminole Flint River Steve Bailey Treasurer (e)
Spalding Towaliga Danny Meadows Vice Chair (e)
Spalding Towaliga Walter Cliff Futral Jr.   (a)
Stephens Stephens County Lakie Meeks   (e)
Stephens Stephens County Roger Dale Sheppard Chairman (e)
Stephens Stephens County Mary Jeanette Jamieson   (a)
Stephens Stephens County Evan B Hellenga Vice Chair (e)
Stephens Stephens County Russell Biggers   (e)
Stewart Lower Chattahoochee River Richard Morrison   (e)
Stewart Lower Chattahoochee River Joshua Mac Lane   (e)
Sumter Lower Chattahoochee River Bill Bowen   (a)
Sumter Lower Chattahoochee River William Wilson Reid   (e)
Talbot Pine Mountain Frank J Jordan Jr.   (a)
Talbot Pine Mountain Lee Lucas Jr.   (e)
Taliaferro Piedmont Thomas MacFie   (e)
Taliaferro Piedmont Joseph Rhodes   (a)
Tattnall Ogeechee River Lavanda Lynn   (a)
Tattnall Ogeechee River Adair Branch   (e)
Taylor Ocmulgee River James H Willis Vice Chair (e)
Taylor Ocmulgee River Jack McGlaun   (a)
Telfair Altamaha Garry R Spires   (e)
Telfair Altamaha Travis P Cook Chairman (a)
Terrell Lower Chattahoochee River Jack H Hufstetler Vice Chair & Treasurer (e)
Terrell Lower Chattahoochee River Mark Masters   (e)
Thomas Middle South Georgia Michael Wheeler   (a)
Thomas Middle South Georgia Donald L Hall Sr.   (e)
Tift Middle South Georgia Brian Ponder   (e)
Tift Middle South Georgia Grady M Thompson Jr.   (a)
Toombs Ohoopee River Ben Newton   (e)
Toombs Ohoopee River Chris Hopkins   (a)
Towns Blue Ridge Mountain Virginia Dyer Palmer Secretary-Treasurer (e)
Towns Blue Ridge Mountain John Wesley Kay Chairman (a)
Treutlen Ohoopee River Bill Barrett Vice Chair (a)
Treutlen Ohoopee River LaVerne W Davis Secretary-Treasurer (e)
Treutlen Ohoopee River   Vacant   (a)
Troup Roosevelt Julian M Jones III Secretary-Treasurer (a)
Troup Roosevelt Joel David Keith Chairman (e)
Troup Roosevelt Marcus Jones   (e)
Turner Middle South Georgia Ross Kendrick Vice Chair (e)
Turner Middle South Georgia Alex Sumner   (a)
Twiggs Central Georgia Alton V White III   (a)
Twiggs Central Georgia Sam Floyd Jr.   (e)
Union Blue Ridge Mountain George Daves   (a)
Union Blue Ridge Mountain Mickey P Cummings   (e)
Upson Towaliga Sidney L Beach Chairman (e)
Upson Towaliga Harold D Fallin   (a)
Walker Coosa River J B Lemons Secretary-Treasurer (e)
Walker Coosa River Roger Neal   (a)
Walton Walton County Dan Bennett Chairman (e)
Walton Walton County George Nathan Malcom Secretary-Treasurer (e)
Walton Walton County Cristina Carrell Vice Chair (a)
Walton Walton County Herman Wiley   (e)
Walton Walton County Sonny Turner   (a)
Ware Satilla River Daniel Good Treasurer (a)
Ware Satilla River     Vacant (e)
Warren Warren County James H McMichael Chairman (e)
Warren Warren County Dan N Crumpton Vice Chair    (e)
Warren Warren County Chadwick Bartley Mosely   (e)
Warren Warren County Steve Smith Chairman (a)
Warren Warren County Norma Garner Treasurer-Secretary (a)
Washington Central Georgia Rufus Hodges Hartley Jr.   (e)
Washington Central Georgia Wendell Glenn Waller   (a)
Wayne Satilla River Jonny Harris   (a)
Wayne Satilla River Kristy Arnold   (e)
Webster Lower Chattahoochee River     Vacant (e)
Webster Lower Chattahoochee River Andrew Payne   (a)
Wheeler Ohoopee River Lynn Johnson Chairman (e)
Wheeler Ohoopee River   Vacant                (a)
White Upper Chattahoochee River David Sills Chairman (e)
White Upper Chattahoochee River Edsel R Nix   (a)
Whitfield Limestone Valley Bob Seaton    
Whitfield Limestone Valley Wesley Fogle   (e)
Whitfield Limestone Valley   Vacant   (a)
Wilcox Ocmulgee River Larry Stubbs   (e)
Wilcox Ocmulgee River Leon Arant   (a)
Wilkes Broad River Eric Holton   (e)
Wilkes Broad River   Vacant Chairman (a)
Wilkes Broad River Marcus Shane Moore   (e)
Wilkinson Central Georgia Frank G Wall Jr. Chairman (e)
Wilkinson Central Georgia Dan M Dixon Secretary-Treasurer (a)
Worth Middle South Georgia Keith White   (e)
Worth Middle South Georgia William M Young Jr.   (a)