Find My SWCD

Scroll down the page for an alphabetical list of conservation districts and counties.

Catoosa CountyCoosa River (Bartow, Chattooga, Dade, Floyd, Gordon, Paulding, Polk, Walker counties)Cobb CountyFulton CountyClayton CountyLamar CountyHenry CountyRockdale CountyDekalb CountyLimestone Valley (Cherokee, Gilmer, Murray, Pickens, Whitfield counties)Blue Ridge Mountain (Fannin, Rabun, Towns, Union counties)Upper Chattahoochee River (Dawson, Forsyth, Habersham, Lumpkin, White counties)Broad River (Banks, Elbert, Franklin, Hart, Madison, Oglethorpe, Wilkes counties)Oconee River (Barrow, Clarke, Jackson, Oconee counties)Gwinnett CountyWalton CountyLincoln CountyColumbia CountyMcDuffie CountyWarren CountyPiedmont (Baldwin, Greene, Hancock, Jones, Morgan, Putnam, Taliaferro counties)Upper Ocmulgee River (Jasper and Newton counties)West Georgia (Carroll, Coweta, Douglas, Haralson, Heard counties)Roosevelt (Meriwether and Troup counties)Towaliga (Butts, Fayette, Monroe, Pike, Spalding, Upson counties)Brier Creek (Burke, Glascock, Jefferson, Jenkins, Richmond counties) Central Georgia (Bleckley, Dodge, Johnson, Laurens, Twiggs, Washington, Wilkinson counties)Ocmulgee River (Bibb, Crawford, Dooly, Houston, Macon, Peach, Pulaski, Taylor, Wilcox counties)Pine Mountain (Chattahoochee, Harris, Marion, Muscogee, Talbot counties)Lower Chattahoochee River (Clay, Lee, Quitman, Randolph, Schley, Stewart, Sumter, Terrell, Webster counties)Flint River (Baker, Calhoun, Decatur, Dougherty, Early, Grady, Miller, Mitchell, Seminole counties)Middle South Georgia (Ben Hill, Brooks, Colquitt, Crisp, Irwin, Thomas, Tift, Turner, Worth counties)Ohoopee River (Emanuel, Montgomery, Toombs, Treutlen, Wheeler counties)Ogeechee River (Bulloch, Candler, Effingham, Evans, Screven, Tattnall counties)Coastal (Bryan, Chatham, Liberty, Long, McIntosh counties)Altamaha (Appling, Bacon, Coffee, Jeff Davis, Telfair counties)Satilla River (Atkinson, Brantley, Camden, Charlton, Glynn, Pierce, Ware, Wayne counties)Alapaha (Berrien, Clinch, Cook, Echols, Lanier, Lowndes counties)Stephens CountyHall County

 

Conservation Districts: Alahapa  Altamaha  Blue Ridge Mountain  Brier Creek  Broad River  Catoosa County  Central Georgia  Clayton County  Coastal  Cobb County  Columbia County  Coosa River  DeKalb County  Flint River  Fulton County  Gwinnett County  Hall County  Henry County  Lamar County  Limestone Valley  Lincoln County  Lower Chattahoochee River  McDuffie County  Middle South Georgia  Ocmulgee River  Oconee River  Ogeechee River  Ohoopee River  Piedmont  Pine Mountain  Rockdale County  Roosevelt  Satilla River  Stephens County  Towaliga  Upper Chattahoochee River  Upper Ocmulgee River  Walton County  Warren County  West Georgia

Contact Information

Please contact the GSWCC Athens office for further assistance.

GSWCC

4310 Lexington Road
Athens, GA 30605
Phone: 706-552-4470

Email: gaswcc.swcd@gaswcc.ga.gov

 

ALAPAHA Region 5
Berrien
Clinch
Cook
Echols
Lanier
Lowndes

ALTAMAHA Region 3
Appling
Bacon
Coffee
Jeff Davis
Telfair

Website: http://www.altamahaswcd.org/

BLUE RIDGE MOUNTAIN Region 1
Fannin
Rabun
Towns
Union

BRIER CREEK Region 3
Burke
Glascock
Jefferson
Jenkins
Richmond

BROAD RIVER Region 2
Banks
Elbert
Franklin
Hart
Madison
Oglethorpe
Wilkes

CATOOSA COUNTY Region 1

CENTRAL GEORGIA Region 4
Bleckley
Dodge
Johnson
Laurens
Twiggs
Washington
Wilkinson

CLAYTON COUNTY Region 4

COASTAL Region 3
Bryan
Chatham
Liberty
Long
McIntosh

COBB COUNTY Region 1

Website: http://cobbswcd.org/

- back to map -

COLUMBIA COUNTY Region 2

COOSA RIVER Region 1
Bartow
Chattooga
Dade
Floyd
Gordon
Paulding
Polk
Walker

DEKALB COUNTY Region 2

FLINT RIVER Region 5
Baker
Calhoun
Decatur
Dougherty
Early
Grady
Miller
Mitchell
Seminole

FULTON COUNTY Region 1

Website: http://www.fultonswcd.com

GWINNETT COUNTY Region 2

HALL COUNTY Region 2

Website: http://www.hallswcd.org/

HENRY COUNTY Region 4

LAMAR COUNTY Region 4

LIMESTONE VALLEY Region 1
Cherokee
Gilmer
Murray
Pickens
Whitfield

- back to map -

LINCOLN COUNTY Region 2

LOWER CHATTAHOOCHEE RIVER Region 5 
Clay
Lee
Quitman
Randolph
Schley
Stewart
Sumter
Terrell
Webster

MCDUFFIE COUNTY Region 2

MIDDLE SOUTH GEORGIA Region 5
Ben Hill
Brooks
Colquitt
Crisp
Irwin
Thomas
Tift
Turner
Worth

OCMULGEE RIVER Region 5
Bibb
Crawford
Dooly
Houston
Macon
Peach
Pulaski
Taylor
Wilcox

OCONEE RIVER Region 2
Barrow
Clarke
Jackson
Oconee

OGEECHEE RIVER Region 3
Bulloch
Candler
Effingham
Evans
Screven
Tattnall 

OHOOPEE RIVER Region 3
Emanuel
Montgomery
Toombs
Treutlen
Wheeler

PIEDMONT Region 4
Baldwin
Greene
Hancock
Jones
Morgan
Putnam
Taliaferro

PINE MOUNTAIN Region 5
Chattahoochee
Harris
Marion
Muscogee
Talbot

- back to map -

ROCKDALE COUNTY Region 4

ROOSEVELT Region 1
Meriwether
Troup

SATILLA RIVER Region 3
Atkinson
Brantley
Camden
Charlton
Glynn
Pierce
Ware
Wayne

STEPHENS COUNTY Region 2

TOWALIGA Region 4
Butts
Fayette
Monroe
Pike
Spalding
Upson

Website: http://www.towaliga.com/

UPPER CHATTAHOOCHEE RIVER Region 2
Dawson
Forsyth
Habersham
Lumpkin
White

UPPER OCMULGEE RIVER Region 4
Jasper
Newton

WALTON COUNTY Region 4

Website: http://www.waltoncountyga.org/WConserve/wcswc.html

WARREN COUNTY Region 4

WEST GEORGIA Region 1
Carroll
Coweta
Douglas
Haralson
Heard

- back to map -