Who Are My SWCD Supervisors?

County:  Appling  Atkinson  Bacon  Baker  Baldwin  Banks  Barrow  Bartow  Ben Hill  Berrien  Bibb  Bleckley  Brantley  Brooks  Bryan  Bulloch  Burke  Butts  Calhoun  Camden  Candler  Carroll  Catoosa  Charlton  Chatham  Chattahoochee  Chattooga  Cherokee  Clarke  Clay  Clayton  Clinch  Cobb  Coffee  Colquitt  Columbia  Cook  Coweta  Crawford  Crisp  Dade  Dawson  Decatur DeKalb  Dodge  Dooly  Dougherty  Douglas  Early  Echols  Effingham  Elbert  Emanuel  Evans  Fannin  Fayette  Floyd  Forsyth  Franklin  Fulton  Gilmer  Glascock  Glynn  Gordon  Grady  Greene  Gwinnett  Habersham  Hall  Hancock  Haralson  Harris  Hart  Heard  Henry  Houston  Irwin  Jackson  Jasper  Jeff Davis  Jefferson  Jenkins  Johnson  Jones  Lamar  Lanier  Laurens  Lee  Liberty  Lincoln  Long  Lowndes  Lumpkin  Macon  Madison  Marion  McDuffie  McIntosh  Meriwether  Miller  Mitchell  Monroe  Montgomery  Morgan  Murray  Muscogee  Newton  Oconee  Oglethorpe  Paulding  Peach  Pickens  Pierce  Pike  Polk  Pulaski  Putnam  Quitman  Rabun  Randolph  Richmond  Rockdale  Schley  Screven  Seminole  Spalding  Stephens  Stewart  Sumter  Talbot  Taliaferro  Tattnall  Taylor  Telfair  Terrell  Thomas  Tift  Toombs  Towns  Treutlen  Troup  Turner  Twiggs  Union  Upson  Walker  Walton  Ware  Warren  Washington  Wayne  Webster  Wheeler  White  Whitfield  Wilcox  Wilkes  Wilkinson  Worth

COUNTY

DISTRICT

FIRST NAME

LAST  NAME

DISTRICT OFFICE HELD

ELECTED(e)

APPOINTED(a)

Appling Altamaha Jeff Deen Vice-Chair (a)
Appling Altamaha Robert Mathews Chairman (e)
Atkinson Satilla River Marvin H Giddens Jr.   (e)
Atkinson Satilla River James C Grantham Vice-Chair (a)
Bacon Altamaha George M Yearty   (e)
Bacon Altamaha Jimmy Taylor   (a)
Baker Flint River Robert Rish   (a)
Baker Flint River Shane Kelley   (e)
Baldwin Piedmont David Blizzard   (a)
Baldwin Piedmont   vacant   (e)
Banks Broad River Carol H Hodgkins   (a)
Banks Broad River Dennis T Brown Vice-Chair (e)
Barrow Oconee River Donnie Davis   (a)
Barrow Oconee River   vacant   (e)
Bartow Coosa River James Brent Nelson   (e)
Bartow Coosa River Davis R Nelson Chairman (a)
Ben Hill Middle South Georgia Joseph Phillips   (a)
Ben Hill Middle South Georgia Wesley Griffin   (e)
Berrien Alapaha Jake Ford Vice-Chair (e)
Berrien Alapaha Carlos Vickers   (a)
Bibb Ocmulgee River Donald Newberry Treasurer (a)
Bibb Ocmulgee River Lindsay Holliday Chairman (e)
Bleckley Central Georgia Wayne Dykes   (e)
Bleckley Central Georgia Paul F English   (a)
Brantley Satilla River Thomas Thrift, Sr.   (e)
Brantley Satilla River Harold Gay   (a)
Brooks Middle South Georgia Van F Murphy   (a)
Brooks Middle South Georgia Dan Niewoehner   (e)
Bryan Coastal Paul Floyd   (e)
Bryan Coastal   vacant   (a)
Bulloch Ogeechee River Thomas Joyner Chairman (a)
Bulloch Ogeechee River Charles L Finch Secretary (e)
Burke Brier Creek Art M. Rider Chairman (a)
Burke Brier Creek Henry Wayne Syms   (e)
Butts Towaliga Tommy Presley Treasurer (a)
Butts Towaliga Douglas G Cawthon   (e)
Calhoun Flint River Martin L McLendon Chairman (e)
Calhoun Flint River Graham Ginn   (a)
Camden Satilla River   vacant   (e)
Camden Satilla River Winton Brannen   (a)
Candler Ogeechee River   vacant   (e)
Candler Ogeechee River David Spaid   (e)
Carroll West Georgia Carl Brack Vice-Chair (e)
Carroll West Georgia Tony Cole   (a)
Catoosa Catoosa County J M Plemons Vice-Chair (a)
Catoosa Catoosa County   vacant   (e)
Catoosa Catoosa County Roger O Bowman Jr. Chairman (e)
Catoosa Catoosa County Keith Bonnell Treasurer (e)
Catoosa Catoosa County Marjorie Berry   (a)
Charlton Satilla River Ross Ferrell   (e)
Charlton Satilla River Lucretia Norman   (a)
Chatham Coastal Edward H Zipperer   (a)
Chatham Coastal Horace B Waller   (e)
Chattahoochee Pine Mountain Jason Frost   (a)
Chattahoochee Pine Mountain Benjamin M Miller   (e)
Chattooga Coosa River Stacy Gray   (a)
Chattooga Coosa River Greg Hurley   (e)
Cherokee Limestone Valley William Grizzle   (e)
Cherokee Limestone Valley Don Keeter Chairman (a)
Clarke Oconee River Ray C Rozier   (e)
Clarke Oconee River Fred O Smith   (a)
Clay Lower Chattahoochee River Rodney Isler   (a)
Clay Lower Chattahoochee River Patrick Shiver   (e)
Clayton Clayton County Joseph C Shelnutt Vice-Chair (e)
Clayton Clayton County Daniel Small   (a)
Clayton Clayton County Vacal Dee Caldwell   (e)
Clayton Clayton County Barbara Gibbs-Hodges   (e)
Clayton Clayton County Roderick Parker   (a)
Clinch Alapaha   vacant   (e)
Clinch Alapaha Michael Railey   (a)
Cobb Cobb County Donald Ayres   (e)
Cobb Cobb County Woody Snell   (e)
Cobb Cobb County Robert Hosack   (e)
Cobb Cobb County Jim Lanier   (a)
Cobb Cobb County Stanley Kirk Chairman (a)
Coffee Altamaha   vacant   (e)
Coffee Altamaha Kerry Van Moore   (a)
Colquitt Middle South Georgia Thomas Ralph Coleman Jr.   (e)
Colquitt Middle South Georgia Preston Jimmerson   (a)
Columbia Columbia County Edward E Hair Secretary,Treasurer (e)
Columbia Columbia County Rick Crawford Jr. Chairman (a)
Columbia Columbia County John C Shearouse Chaplain (a)
Columbia Columbia County Timothy Nelken   (e)
Columbia Columbia County Lawrence Komp   (e)
Cook Alapaha Derrell Bennett   (e)
Cook Alapaha Harold Simpson, Jr.   (a)
Coweta West Georgia William Cline Treasury (e)
Coweta West Georgia Matthew Burns Jr. Secretary (a)
Crawford Ocmulgee River Charlie F Harris   (e)
Crawford Ocmulgee River Jimmy Moncrief   (a)
Crisp Middle South Georgia   vacant   (e)
Crisp Middle South Georgia James Farrow Baker Treasurer (a)
Dade Coosa River Larry Williams   (a)
Dade Coosa River Loyd C Gass   (e)
Dawson Upper Chattahoochee River George W Lyons Treasurer (e)
Dawson Upper Chattahoochee River Jason Hamby   (a)
Decatur Flint River Parker D "Pete" Miller   (a)
Decatur Flint River Wayne Thomas   (e)
Dekalb Dekalb County Tony Gobert   (a)
DeKalb DeKalb County Carol Hayes Vice-Chair (e)
DeKalb DeKalb County Jan D Dunaway   (a)
DeKalb DeKalb County Dell MacGregor Chairman (e)
DeKalb DeKalb County Victoria Webb Treasurer (e)
Dodge Central Georgia James McCranie Vice-Chair (a)
Dodge Central Georgia Michael Jones   (e)
Dooly Ocmulgee River James D Warbington Sr.   (a)
Dooly Ocmulgee River William Reid   (e)
Dougherty Flint River   vacant   (e)
Dougherty Flint River Jacob Paschal   (a)
Douglas West Georgia Nolan Kell   (a)
Douglas West Georgia Tommy E Waldrop   (e)
Early Flint River Steve Singletary   (e)
Early Flint River Hal Haddock Jr.   (a)
Echols Alapaha Owen C Prince Chairman (e)
Echols Alapaha Tim Hughes   (a)
Effingham Ogeechee River Joseph Burns   (a)
Effingham Ogeechee River Joseph Davis   (e)
Elbert Broad River Dixie Cordell   (e)
Elbert Broad River Laura Bass   (a)
Emanuel Ohoopee River F Bennett Whitfield   (a)
Emanuel Ohoopee River   vacant   (e)
Evans Ogeechee River Luke Thompson   (a)
Evans Ogeechee River   vacant   (e)
Fannin Blue Ridge Mountain Richard A Stanley   (e)
Fannin Blue Ridge Mountain Damon Davenport   (a)
Fayette Towaliga Ricky Minter Vice-Chair (a)
Fayette Towaliga Travis R Hardy   (e)
Floyd Coosa River Thad Rush   (a)
Floyd Coosa River Jarrell R Cagle Treasurer (e)
Forsyth Upper Chattahoochee River   vacant   (a)
Forsyth Upper Chattahoochee River Leonard Wilbur Ridings   (e)
Franklin Broad River Raymond Fitzpatrick   (a)
Franklin Broad River Frederick Dillbeck   (e)
Fulton Fulton County Walter S Rekuc Jr.   (e)
Fulton Fulton County Jason Ulseth   (e)
Fulton Fulton County Ralph MacDonald, IV   (a)
Fulton Fulton County Cory Rayburn   (a)
Fulton Fulton County Alan O Toney Chairman,Treasurer (e)
Gilmer Limestone Valley Paul Nealey Vice-Chair (a)
Gilmer Limestone Valley Billy James   (e)
Glascock Brier Creek   vacant   (e)
Glascock Brier Creek Robert Snider   (a)
Glynn Satilla River Ronald Sadowski   (e)
Glynn Satilla River William Mitchell   (a)
Gordon Coosa River Carla McMorris   (e)
Gordon Coosa River Milton Stewart Vice-Chair (a)
Grady Flint River Samuel Perkins   (a)
Grady Flint River John C Harrell   (e)
Greene Piedmont Tim Duvall   (e)
Greene Piedmont Phillip Harkins   (a)
Gwinnett Gwinnett County Louis Young Jr. Treasurer (a)
Gwinnett Gwinnett County Matthew Retter Vice-Chair (a)
Gwinnett Gwinnett County David Van Landingham   (a)
Gwinnett Gwinnett County Ellis R Lamme Chairman (e)
Gwinnett Gwinnett County Lawrence Kaiser   (e)
Habersham Upper Chattahoochee River James Kowalsky   (a)
Habersham Upper Chattahoochee River Tracy  Frady   (e)
Hall Hall County T Larry Nix Secretary,Treasurer (e)
Hall Hall County Jane R Hemmer   (a)
Hall Hall County Mike R Haynes Chairman (e)
Hall Hall County Edward E Anderson   (e)
Hall Hall County Douglas S Blackstock   (a)
Hancock Piedmont James Kennedy   (a)
Hancock Piedmont Richard S Joslyn   (e)
Haralson West Georgia Joan M Boalch   (a)
Haralson West Georgia Billy Gene Sims   (e)
Harris Pine Mountain Jerold K Edwards   (a)
Harris Pine Mountain Raymond Reames   (e)
Hart Broad River   vacant   (a)
Hart Broad River   vacant   (e)
Heard West Georgia Denney H Rogers Chairman (a)
Heard West Georgia Ralph Caldwell   (e)
Henry Henry County James Carter   (a)
Henry Henry County Vicki Temple   (e)
Henry Henry County Amy Rollins Chairman (e)
Henry Henry County Clarence McQueen   (a)
Henry Henry County Vikki Townsend Consiglio   (e)
Houston Ocmulgee River Larry Morton   (e)
Houston Ocmulgee River David Muse   (a)
Irwin Middle South Georgia Donald McWhorter   (a)
Irwin Middle South Georgia Bob Martin   (e)
Jackson Oconee River William D Johnson Chairman (e)
Jackson Oconee River Tony Michael Embrick Chaplain (a)
Jasper Upper Ocmulgee River Preston Wynens   (e)
Jasper Upper Ocmulgee River Paul Kelly

 

(a)
Jasper Upper Ocmulgee River William H Whitten Vice-Chair (e)
Jeff Davis Altamaha Jason Yawn   (a)
Jeff Davis Altamaha Tabatha K. Wooten Treasurer (e)
Jefferson Brier Creek Larry M Hodges   (e)
Jefferson Brier Creek Jerry D Dowdy   (a)
Jenkins Brier Creek Lamar Black Treasurer (a)
Jenkins Brier Creek   vacant   (e)
Johnson Central Georgia Ralph Veal Jr. Chairman (a)
Johnson Central Georgia James Tanner   (e)
Jones Piedmont Thomas Yarbrough   (e)
Jones Piedmont Hoyt Brown   (a)
Lamar Lamar County Russ Walters   (e)
Lamar Lamar County Thomas Sappington, III   (e)
Lamar Lamar County Chad Thompson Chairman (a)
Lamar Lamar County Lynn Parker Secretary,Treasurer (e)
Lamar Lamar County Andy Bush   (a)
Lanier Alapaha Paul W Folsom   (e)
Lanier Alapaha William P Darsey Secretary,Treasurer (a)
Laurens Central Georgia Harry D Green Chairman (a)
Laurens Central Georgia Danny B Hogan   (e)
Lee Lower Chattahoochee River Riley McRee   (e)
Lee Lower Chattahoochee River Thomas Sumners   (a)
Liberty Coastal Jerry Holcomb Vice Chair (e)
Liberty Coastal Andrew Standard   (a)
Lincoln Lincoln County Stanton  Tankersley Sr. Secretary (e)
Lincoln Lincoln County James Dunsmore   (e)
Lincoln Lincoln County T Olin Reed   (a)
Lincoln Lincoln County Christopher Heitmann   (e)
Lincoln Lincoln County Dalton Tankersley Chair,Chaplain (a)
Long Coastal Danny Norman   (a)
Long Coastal Cecil Stafford   (e)
Lowndes Alapaha E. David Fields   (e)
Lowndes Alapaha Tommy Moore   (a)
Lumpkin Upper Chattahoochee River Tracy Lee Grizzle   (e)
Lumpkin Upper Chattahoochee River Kenneth Beasley Vice Chair (a)
Macon Ocmulgee River   vacant   (e)
Macon Ocmulgee River Cindy Jones   (a)
Madison Broad River George Smith Chairman (e)
Madison Broad River Clay Wilson   (a)
Marion Pine Mountain Joey S Wells Treasurer (e)
Marion Pine Mountain Sam T Rigdon Sr. Chairman (a)
McDuffie McDuffie County Roger Burton   (a)
McDuffie McDuffie County Donald F Palmer Jr. Chairman (a)
McDuffie McDuffie County George R Reeves Treasurer (e)
McDuffie McDuffie County   vacant   (e)
McDuffie McDuffie County Larry D Morris   (e)
McIntosh Coastal Bob Monroe Chairman (e)
McIntosh Coastal Daniel Russell Hawthorne   (a)
Meriwether Roosevelt Ryan Johnson   (e)
Meriwether Roosevelt Danny Stephens   (a)
Meriwether Roosevelt William Nash   (e)
Miller Flint River Billy W Roland   (a)
Miller Flint River Ronald Vann   (e)
Mitchell Flint River James Glenn Cox   (e)
Mitchell Flint River David G Holton   (a)
Monroe Towaliga Barry S Peters   (e)
Monroe Towaliga Hugh Cromer   (a)
Montgomery Ohoopee River Howard Morris Vice Chair (a)
Montgomery Ohoopee River   vacant   (a)
Morgan Piedmont John Marvin Ruark   (e)
Morgan Piedmont Patrick H Hardy Chairman (a)
Murray Limestone Valley James F Petty   (e)
Murray Limestone Valley James Loughridge   (a)
Muscogee Pine Mountain Harvey L Milner   (a)
Muscogee Pine Mountain Bill Consoletti   (e)
Newton Upper Ocmulgee River Phillip M Standard Chairman (a)
Newton Upper Ocmulgee River Tim Anderson   (e)
Newton Upper Ocmulgee River David T Hays   (e)
Oconee Oconee River Bernard A Garrett   (a)
Oconee Oconee River Janice Marable Treasurer (e)
Oglethorpe Broad River Teddy Hughes   (e)
Oglethorpe Broad River Vance Mattox   (a)
Paulding Coosa River Douglas Sowar   (a)
Paulding Coosa River Nora Goodman.   (e)
Peach Ocmulgee River   vacant   (a)
Peach Ocmulgee River   vacant   (e)
Pickens Limestone Valley Jerry L Edwards   (e)
Pickens Limestone Valley Robert Jones   (a)
Pierce Satilla River Joe Boyett   (a)
Pierce Satilla River James Waters Chairman (e)
Pike Towaliga Matthew Bottoms   (a)
Pike Towaliga   vacant   (e)
Polk Coosa River David A Jackson   (a)
Polk Coosa River   vacant   (e)
Pulaski Ocmulgee River Timothy Allen Vice-Chair (e)
Pulaski Ocmulgee River Robert A Lancaster   (a)
Putnam Piedmont Pat Weems   (a)
Putnam Piedmont Heck Davis Vice Chair (e)
Quitman Lower Chattahoochee River Ralph M Balkcom   (a)
Quitman Lower Chattahoochee River George Cathrall   (e)
Rabun Blue Ridge Mountain Richard Godfrey   (e)
Rabun Blue Ridge Mountain James Neely   (a)
Randolph Lower Chattahoochee River Hiram Bo Beard Chairman (a)
Randolph Lower Chattahoochee River Frankie Sauls   (e)
Richmond Brier Creek Charles Byrd   (e)
Richmond Brier Creek Tom Mims Vice Chair (a)
Rockdale Rockdale County Kenny Johnson Chairman (e)
Rockdale Rockdale County David Shipp Vice Chair (e)
Rockdale Rockdale County George Kelecheck   (a)
Rockdale Rockdale County   vacant   (e)
Rockdale Rockdale County   vacant   (a)
Schley Lower Chattahoochee River   vacant   (e)
Schley Lower Chattahoochee River Bert Strange   (a)
Screven Ogeechee River A W Robinson III Vice-Chair (a)
Screven Ogeechee River Harold Parker Treasurer (e)
Seminole Flint River Judson Hornsby   (a)
Seminole Flint River Steve Bailey Treasurer (e)
Spalding Towaliga Danny Meadows Chairman (a)
Spalding Towaliga   vacant   (e)
Stephens Stephens County Lakie Meeks   (e)
Stephens Stephens County Roger Dale Sheppard Chairman (e)
Stephens Stephens County Mary Jeanette Jamieson   (a)
Stephens Stephens County Evan B Hellenga   (a)
Stephens Stephens County Russell Biggers   (e)
Stewart Lower Chattahoochee River   vacant   (e)
Stewart Lower Chattahoochee River   vacant   (e)
Sumter Lower Chattahoochee River Bill Bowen   (a)
Sumter Lower Chattahoochee River   vacant   (e)
Talbot Pine Mountain Frank J Jordan Jr.   (a)
Talbot Pine Mountain Michael Buckner   (e)
Taliaferro Piedmont   vacant   (e)
Taliaferro Piedmont Joseph Rhodes   (a)
Tattnall Ogeechee River Lavanda Lynn   (a)
Tattnall Ogeechee River   vacant   (e)
Taylor Ocmulgee River   vacant   (e)
Taylor Ocmulgee River Jack McGlaun   (a)
Telfair Altamaha Garry R Spires   (e)
Telfair Altamaha Travis P Cook   (a)
Terrell Lower Chattahoochee River Jack H Hufstetler Treasurer (e)
Terrell Lower Chattahoochee River Mark Masters Vice-Chair (e)
Thomas Middle South Georgia James Hart   (a)
Thomas Middle South Georgia   vacant   (e)
Tift Middle South Georgia Brian Ponder   (e)
Tift Middle South Georgia Grady M Thompson Jr.   (a)
Toombs Ohoopee River Marshall Mosley, III   (e)
Toombs Ohoopee River Chris Hopkins   (a)
Towns Blue Ridge Mountain Virginia Dyer Palmer Secretary,Treasurer (e)
Towns Blue Ridge Mountain John Wesley Kay Chairman (a)
Treutlen Ohoopee River Bill Barrett Vice Chair (a)
Treutlen Ohoopee River LaVerne W Davis Secretary,Treasurer (e)
Treutlen Ohoopee River   Vacant   (a)
Troup Roosevelt Julian M Jones III Secretary,Treasurer (a)
Troup Roosevelt Joel David Keith Chairman (e)
Troup Roosevelt Marcus Jones   (e)
Turner Middle South Georgia Ross Kendrick Vice Chair (e)
Turner Middle South Georgia Alex Sumner   (a)
Twiggs Central Georgia Alton V White III   (a)
Twiggs Central Georgia Sam Floyd Jr.   (e)
Union Blue Ridge Mountain George Daves   (a)
Union Blue Ridge Mountain Jennifer Logan   (e)
Upson Towaliga Sidney L Beach   (e)
Upson Towaliga   vacant   (a)
Walker Coosa River   vacant   (e)
Walker Coosa River Brian Hart   (a)
Walton Walton County Dan Bennett Chairman (e)
Walton Walton County George Nathan Malcom Secretary,Treasurer (e)
Walton Walton County Cristina Carrell Vice Chair (a)
Walton Walton County Herman Wiley   (e)
Walton Walton County Sonny Turner   (a)
Ware Satilla River Daniel Good Treasurer (e)
Ware Satilla River Matthew Moody   (a)
Warren Warren County James H McMichael Chairman (e)
Warren Warren County John Shivers   (e)
Warren Warren County Chadwick Bartley Mosely   (e)
Warren Warren County Steve Smith   (a)
Warren Warren County Norma Garner Secretary,Treasurer (a)
Washington Central Georgia Rufus Hodges Hartley Jr.   (e)
Washington Central Georgia Laron Law   (a)
Wayne Satilla River Jonny Harris   (a)
Wayne Satilla River Kristy Arnold   (e)
Webster Lower Chattahoochee River   vacant   (e)
Webster Lower Chattahoochee River Andrew Payne   (a)
Wheeler Ohoopee River Lynn Johnson Chairman (a)
Wheeler Ohoopee River Mike Hayes   (e)
White Upper Chattahoochee River David Sills Chairman (e)
White Upper Chattahoochee River Thester Satterfield   (a)
Whitfield Limestone Valley Wesley Fogle Chaplain (e)
Whitfield Limestone Valley   Vacant   (a)
Wilcox Ocmulgee River Larry Stubbs   (e)
Wilcox Ocmulgee River Leon Arant   (a)
Wilkes Broad River Eric Holton   (a)
Wilkes Broad River Marcus Shane Moore   (e)
Wilkinson Central Georgia Frank G Wall Jr.   (e)
Wilkinson Central Georgia Dan M Dixon Secretary,Treasurer (a)
Worth Middle South Georgia Keith White   (e)
Worth Middle South Georgia William M Young Jr.   (a)